עקרות בית משקיעות
עקרות בית משקיעות

לנשים יש כל התכונות שהופכות אותן למשקיעות טובות יותר - סבלנות, זהירות וראייה לטווח ארוך • ולמרות הכל-את ההחלטות הכלכליות הגדולות של המשפחה מקבל הגבר, ולאישה נשארים החשבונות מהמכולת • אולי הגיע הזמן לשנות את המצב?
סופי שולמן, עסקים nrg -
7/3/2007 8:56

הנה כמה עובדות סטטיסטיות. תוחלת החיים של הנשים עולה והיא גבוהה מזו של הגברים. לפי מחקרים עדכניים, 90% מהנשים ימצאו את עצמן בשלב זה או אחר חיות לבד וייאלצו לדאוג לפרנסתן. מצד שני, 48% מהנשים שהשתתפו בסקר השקעות שנערך בארצות הברית ציינו כי הן מרגישות שאינן מתמצאות מספיק בפיננסים. לראיה, אמרו הנסקרות, 85% מאנשי המקצוע בוול סטריט הם גברים.

האם זה נכון שנשים לא יודעות לנהל את ההשקעות שלהן? ממש לא - ואפילו להפך. מחקרים שהשוו תשואות של מנהלות השקעות עם תשואות של מנהלי השקעות הראו, כי ברוקרים מהמין היפה משיגות תשואות גבוהות יותר מעמיתיהן הזכרים. גם ברמה החובבנית יותר ידן של הנשים על העליונה, ומסתבר שמועדוני השקעות פרטיים המיועדים לנשים רווחיים יותר מאלו של גברים.

מה שעולה כאן הוא פרדוקס לא קטן, ואין כמו יום האישה הבינלאומי שיחול מחר כדי לבדוק את הקשר בין נשים לבין העולם הפיננסי. לא, לא עוד בדיקות שמזכירות שוב כי נשים משתכרות פחות מגברים על אותה עבודה בדיוק. הפעם נציע הסתכלות מזווית פרודוקטיבית יותר, ונשאל איך אפשר לשנות את המצב ולהפיק יותר גם משכר נמוך?

"ברוב המקרים שבהם מגיע אליי זוג שמעוניין לנהל תיק השקעות, הגבר הוא זה שמקבל את ההחלטות הגדולות, גם אם בת זוגו היא אשת קריירה בפני עצמה. הגבר תמיד רוצה לקחת יותר סיכונים, ואילו האישה מנסה לשכנע אותו לפנות לאפיקים סולידיים יותר", מספרת שרון פור-גליק, מנכ"ל חברת ניהול התיקים במנורה מבטחים פיננסים ואחת הנשים הבכירות הבודדות בשוק ההון הישראלי. "נשים בדרך כלל מתנגדות להשקעה במניות והן שקולות יותר. הגברים, לעומתן, אולי בדוגמה לחיים, מתפתים ללכת על משהו 'סקסי', משהו חלומי שנותן תקווה", היא מוסיפה. לפור-גליק יש ניסיון של יותר מעשור בבורסה המקומית, והיא אומרת כי לאורך כל אותן השנים לא השתנתה המציאות של חלוקת התפקידים בין גברים לנשים בתחום.

נשים התברכו בתכונות שהופכות אותן למשקיעות טובות
יכול להיות שדווקא בזכות אותה "סולידיות" יחסית נשים משיגות תשואות גבוהות מאלה שמשיגים הגברים? המחקר שהעלה כי נשים הן מנהלות השקעות טובות יותר הציע גם כמה הסברים לתופעה, ובהם הנטייה של נשים לעשות מספר מועט יחסית של פעולות. בניגוד לגברים, שאוהבים לקנות ולמכור כל הזמן בניסיון לאתר את החלום הבא, הנשים נוטות "לדגור" על ההשקעות שלהן לאורך זמן.

רות' היידן, מחברת הספר "איך להפוך את חייך: ספר הכסף לנשים", מסבירה בספרה כי נשים התברכו בתכונות כמו סבלנות ופרגמטיות, שהופכות אותן למשקיעות טובות יותר. הבעיה היחידה היא שנשים רבות אינן מודעות לקיומן של אותן תכונות ולחשיבותן. לעתים נשים אף מתפתות להתנהגות הגברית ההפכפכה, שפוגעת בסופו של דבר בתשואות שלהן.

קחו למשל את הבורסה בתל-אביב: השקעה בה היתה יכולה להניב לכם תשואה של 900% בעשור האחרון, אם רק הייתם נשארים בה במשך כל הזמן הזה ולא קופצים באמצע החוצה, פנימה וחוזר חלילה. ואולם, מעט מאוד אנשים, אם בכלל, הצליחו להתאפק ולהישאר בבורסה. לכן אצל מרבית האנשים התשואות רחוקות מאוד מאותם 900% חלומיים.

"נשים הרבה יותר ריאליות ולא מאמינות בבוננזות. הן מבינות שאם זה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי - זה כנראה לא אמיתי. לנשים אין אשליות בנוגע ליחס בין סיכוי לסיכון", אומרת רוני רוס, מייסדת ומנכ"ל חברת המחשבים פנורמה. רוס הקימה את החברה ב-'93, וב-99' היתה פנורמה לאחת החברות הראשונות בישראל שענקית המחשוב האמריקנית מיקרוסופט שלפה למענה כסף (כמעט 20 מיליון דולר) והשקיעה בה.

"מנהל הבנק שלי היה בטוח שאחרי שייכנס הכסף מהעיסקה הוא יראה אותי בסניף בכל יום. אני אמרתי לו שזה לא יקרה, וזה באמת לא קרה", מספרת רוס, "מה שמעניין אותי היא העשייה ולא עוד אחוז פה ועוד אחוז שם. אני אומרת למנהל התיק - 'בוא נשים את הכסף ונבדוק לעתים רחוקות'".

השיטה של רוס היא כנראה השיטה הנכונה, ומי שיתמיד בה סביר להניח כי הונו יתפח לאורך זמן, אבל אין רבים כמוה. בעולם וגם בישראל יש לא מעט סיפורים על אנשים שהתעשרו במהירות, אך גם "הצליחו" לשרוף את כספם כמעט באותה מהירות, משום שהתפתו להשקיע בדברים מסוכנים וחלומיים.

58% מהנשים ענו כי הן אלה שמשלמות את החשבונות
מי שצופה בסדרה "מסודרים" כבר יכול לראות כי תומר לוי (בגילומו של אסי כהן) נמצא על המסלול המהיר לפשיטת רגל. אגב, הסדרה היא דוגמה מצוינת למציאות שבה גברים לא ממהרים להקשיב לעצותיה של אישה המתמחה בניהול השקעות ומעדיפים השקעות "זוהרות" על פני ה"משעממות", בלי קשר לרווחים החזויים בכל אחת מהן.

פור-גליק מספרת, כי דווקא בתקופה האחרונה חל שיפור מסוים בהיבט זה, ומשקיעים דווקא סומכים יותר מפעם על נשים בניהול השקעותיהם. אלא שזוהי רק ההתחלה. "נשים הרבה יותר רגילות מגברים לחשוב ולעשות כמה דברים במקביל בחיי היומיום, ויש להן ראייה ארוכת טווח", אומרת אביבית מנהמקליל, מנכ"ל משותף בבנק השקעות CIBC ישראל ומבכירות שוק ההון המקומי. לדבריה, אחת מסוחרות ניירות הערך הטובות שעבדה אי-פעם בבנק בתל-אביב היתה אישה, אך היא נאלצה לפרוש כדי להקדיש זמן רב יותר לילדיה.

באופן אירוני, דווקא בניהול משק הבית הגברים סומכים על הנשים, ומושכות הניהול של "הקופה הקטנה" מצויים לרוב בידי הנשים. מסקר שנערך באחרונה בארצות הברית וכלל 1,000 נשאלים (גברים ונשים) עלה, כי עיקר המשימות של ניהול כלכלת בית מתבצעות על ידי נשים. כך למשל, 58% מהנשים ענו כי הן אלה שמשלמות את החשבונות, לעומת 35% מהגברים. 62% מהנשים אמרו שהן מנהלות את החשבון השוטף בבנק, לעומת 38% בלבד מהגברים.

והרי לנו הוכחה נוספת לקיום התכונות שהופכות את הנשים למנהלות כספים טובות יותר: 59% מהנשים שהשתתפו בסקר ציינו כי הן בודקות ומעיינות לעומק בחשבונות לפני שהן משלמות אותם, לעומת 32% בלבד מהגברים.

Attachment Size
עקרות בית משקיעות - להדפסה.doc 90 KB